Pozdrawiamy wszystkich po świątecznej przerwie! Dzisiaj kontynuujemy temat terakoty ręcznie formowanej, tym razem pokażemy jej zastosowanie w łazienkach.

Czy naturalna terakota sprawdzi się w łazience? Czy sprawdzi się w pomieszczeniach mokrych, w saunie, jako podłoga pod prysznicem?

Naturalna terakota (np. typu Cotto, ale dotyczy to też cegły, płytek z cegły, a także z cementu) jest materiałem mniej lub bardziej, ale zawsze jednak nasiąkliwym. Producenci tego typu wykończeń zwykle informują o konieczności impregnacji i / lub woskowania powierzchni. Dla inwestora, który po raz pierwszy ma do czynienia z takim materiałem kwestia ta może budzić pewne wątpliwości i obawy.

Opierając się na relacjach i zdjęciach od naszych klientów postaramy się opisać powyższe kwestie. Poniżej pokażemy kilka różnych przykładów łazienek, w których zastosowano produkowaną przez naszą firmę terakotę.

Przykład 1 – Terakota Gotycka 30×15 cm w dużej łazience

Zastosowany materiał: Terakota Gotycka 30×15 https://www.domrustykalny.pl/plytki-terakota,terakota-gotycka-30×15,116-k-1475-1538-p

Miejsce: Duża łazienka w budynku jednorodzinnym zaadoptowanym ze starej poniemieckiej szkoły. Zastosowano elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wyczyszczono po montażu i zaimpregnowano wg naszych zaleceń. Wykonawca spisał się bardzo dobrze, pomimo tego, że pierwszy raz miał do czynienia z płytkami tego rodzaju. Wg nas efekt jest świetny!

terakota w łazience

terakota w łazience

terakota w łazience

terakota w łazience

Przykład 2 – Terakota Cotto 10×10 oraz mozaika Cotto 5×5 w łazience na podłodze i ścianie

Na poniższych zdjęciach pokazujemy małą łazienkę, w której na podłodze i ścianach ułożono płytki Cotto 10×10 w kombinacji z mozaiką Cotto 5×5. Jest to realizacja z 2009 r – terakota chroni ścianę koło wanny, nie ma problemu z wodą, zarówno na ścianie jak i podłodze. Nie ma problemów z wykwitami, nalotami z wody etc.

Nasza uwaga: w pomieszczeniach małych i dodatkowo o skomplikowanym kształcie polecamy stosowanie płytek małych i przemyślenie opcji związanych z wykorzystaniem mozaiki. Jak zawsze w przypadku terakoty polecamy zastosowanie punktowych źródeł dość mocnego światła. Poniżej użyto:

Płytki cotto 10×10: https://www.domrustykalny.pl/plytki-cotto,terakota-cotto-10×10,53-k-818-869-p

Mozaika Cotto 5×5: https://www.domrustykalny.pl/plytki-cotto,mozaika-cotto-5×5,53-k-822-873-p

Polecamy też cegiełki Cotto 10×5 (mogą być wykonane również w wersji szkliwionej na biało: https://www.domrustykalny.pl/plytki-cotto,cegielka-cotto-10×5-tumbled,53-k-993-1053-p

terakota-mozaika-lazienka-1

terakota-mozaika-lazienka-2

terakota-mozaika-lazienka-4

terakota-mozaika-lazienka-2

terakota-mozaika-lazienka-8

Przykład 3 – Terakota Gotycka 10×10 oraz Terakota Gotycka 20×20 na podłodze w łazience

Poniższe zdjęcia pokazują trzy łazienki u tego samego inwestora (dom jednorodzinny, nowo budowany). Realizacja i zdjęcia z roku 2008. Płytki Terakota Gotycka 10×10 ułożono w małej łazience oraz w przylegającej do niej saunie. Płytki 20×20 ułożono w drugiej, większej łazience.

Zastosowano:

Terakota Gotycka 20×20: https://www.domrustykalny.pl/terakota-gotycka,terakota-gotycka-20×20,54-k-832-883-p

Terakota Gotycka 10×10: https://www.domrustykalny.pl/terakota-gotycka-54-k

terakota w łazience

terakota w łazience

terakota w łazience

Powyższe zdjęcie pokazuje wejście do sauny, w której ułożono terakotę Gotycką 10×10. Poniżej drugał łazienka z terakotą Gotycką 20×20.

terakota w łazience

terakota w łazience

I wreszcie trzecia łazienka – również z terakotą Gotycką 20×20.

terakota w łazience

terakota w łazience

terakota w łązience

Podsumowanie

Jeżeli planują Państwo łazienkę w stylu rustykalnym lub lekko orientalnym, ewentualnie w stylu industrialnym, to uważamy, że nasza terakota Cotto i Gotycka będzie bardzo dobrym wyborem. Informacje zwrotne, które dostajemy od klientów potwierdzają, że produkowane przez nas płytki sprawdzają się w łazienkach i szerzej w pomieszczeniach mokrych. Do tej pory (18-01-2016) otrzymaliśmy zaledwie dwa zgłoszenia o wysoleniach, które pokazały się na podłodze brodzika pod prysznicem. Jednak sądzimy, że popełniono jakieś błędy podczas montażu. Prosimy pamiętać, że w razie jakichkolwiek problemów z płytkami u nas zakupionymi zawsze można zwrócić się do nas po poradę – zawsze staramy się pomóc w miarę naszych możliwości.